Neferkharta Carcosa, a Sivatag Szelleme
2011.05.18. 11:00
„Egy vagyok a földdel…”
(Hangulatzenéért kattints ide.)
Vallási téren a Carcosák outrémeri ága mutatja legsokszínűbb képet: egyaránt vannak közöttük pogányok, izraeliták és muszlimok. Legtekintélyesebb képviselőjük sokáig a khemita oldalág volt, amely – bár ilyen szédítő időtávlatokba még a Krónikások feljegyzései sem nyúlnak vissza – hagyományosan a babrár hükszosz vezérektől eredezteti magát, akik hajdan a nagy piramisépítő fáraók vérében fürdették meg bronzfegyvereiket. A századok során több uralkodót is adtak Khem ősi földjének: az utolsó ilyen Nekhtanebo Carcosa volt, a Szelekben Szárnyaló, aki kiűzte az országból az Ápisz-bika vérét ontó perzsa hódítókat. Később visszavonultak a világ nyüzsgésétől, érdeklődésüket veszítve az emberhangyák szánalmas ügyei iránt; eggyé váltak a sivatag homokjával, a Styx sötét vizével és a perzselő napsütéssel, csak félelmetes hírük élt tovább a fellahok ajkán éppúgy, mint a fusztáti kalifa fényűző palotatermeiben. Ez a hír táplálta titkos hatalmukat; és ez vált a végzetükké is, amikor Khem földjén megjelent Gérard de Perigorn leprás lovaghada, kíséretükben a Hegyi Öreg által személyesen kiválogatott mágusvadász hasszaszinokkal.
Neferkharta Carcosa ekkoriban töltötte be az ötödik esztendejét. Pontosan az évnapján a szülei élve elásták őt a sivatagban, kétszáz láb mélyre, egy olyan helyen, ahol a föld mélye összeköttetésben áll Apophisz ösvényével és a holtak fénytelen honával. Így kellett bizonyítania életrevalóságát: ha megjárja az alvilágot és önerejéből visszatér onnan, akkor méltó a Carcosa névre és elfoglalhatja az őt megillető helyet a családban. Ha nem, szót sem érdemes rá vesztegetni: a Carcosák nem nevelnek gyöngéket és gyámoltalanokat.
A nyiladozó értelmű kisleány vándorútra kelt Apophisz ösvényein, titkokat csikart ki az ős kígyótól, barátságot kötött a macskák szent népével és pálcája alá hajtotta a békétlen holtakat. Sikeresen kiállta a beavatás próbáját; mire azonban öt év bolyongás után visszatért a halandó világba, odafönt nem várta már senki. Szülei, testvérei, rokonai mind halottak voltak, még Apophisz kegyelmét is megtagadták tőlük: lelkük Gérard de Perigorn hideg éhségét csillapította, kincseik Alamut erődjébe kerültek, a hasszaszinok bevehetetlen sasfészkébe. Az outrémeri Carcosák vezetése az izraelita oldalágra szállott.
Az ősi föld
(Hangulatzenéért kattints ide.)
Neferkharta végtelenül türelmes teremtés, s e vonását a balgák hajlamosak a belenyugvással és a passzivitással összetéveszteni. Ő a család másik átokmestere, de mágiája ősibb és kifinomultabb Rigorelénél: nem az áldozat cselekedetei táplálják, hanem a környezet, amelyben él és tevékenykedik. A Sivatag Szelleme a szülőföldjén a leghatalmasabb, ahol minden porszem, minden napsugár, a forró szél minden fuvallata az ő parancsait lesi. Ellenségeivel szeret hosszan és kegyetlenül eljátszadozni, miközben ő maga nem mutatkozik, rejtve marad a csalfa délibábok hőrezgésekből szőtt függönye mögött – csak metsző kacagása szárnyal a homokdűnék felett.
Neferkharta Carcosa különvonultan él a család többi tagjától, még outrémeri rokonaival is ritkán közösködik. Legfőbb célkitűzése, amelynek érdekében semmiféle szentségtelen alkutól nem riad vissza, hogy letörölje vérvonaláról a szégyenfoltot, bosszút álljon Gérard de Perigornon, és elbocsássa Apophisz kebelére szüleinek és tesvéreinek rabul ejtett szellemét. Esküjének értelmében csak utána gondolhat rá, hogy ágyába fogadja valamelyik Carcosa fivérét, s fiatal és erős sarjakkal népesítse be Khem országát. Hosszan és alaposan tanácskozott róla a Falkaanyával, ki lenne a legalkalmasabb férj a rokonai közül, és hogyan szülhetne minél több olyan utódot, akiket nem nyel el beavatásuk próbáján a falánk Apophisz gyomra.
És azt sem rejti véka alá, mi lesz a következő lépése, ha ezt a két feladatát beteljesítette. Az outrémeri ág vezetése csupán ideiglenesen került az izraelita Carcosákhoz, a családot sújtó tragédia folytán. Hála és elismerés illeti őket, amiért a nehéz időkben ellátták ezt a feladatot; ám a dolgok rendjének előbb-utóbb helyre kell állnia, és a szeniori pálcának Khemben van a helye, a legősibb és legtekintélyesebb oldalág kezében…
Megjegyzés: Neferkharta Carcosa alakját Atma, az egyiptomi hercegnő ihlette Sir Arthur Conan Doyle Thoth gyűrűje című novellából, aki olvasóink számára inkább a későbbi filmfeldolgozásokból lehet ismerős – a legfrissebb ezek közül A múmia második része.
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Marynyth 2011.05.18. 17:36:33
Marynyth 2011.05.18. 17:54:03
Neferkharta Carcosa 2011.05.18. 18:26:59
kriles 2011.05.19. 14:27:31
Huh! Ez szép volt Marynyth! Így globálba belerúgni a Carcosákba egy mondattal?!
Marynyth 2011.05.19. 18:39:39
Hellehild Carcosa 2011.05.20. 10:34:24
-HH
Marynyth 2011.05.20. 11:28:01
Hellehild Carcosa 2011.05.20. 12:04:22
Igen, a fő probléma az volt, hogy nem lett volna szerencsés kinyírni azt a disznót. Szó mi szó, beletelt pár percembe, míg sikerült egy olyan vágást bevinnem neki, ami megcsúsztatta a csigolyáit, elmetszette a gerincvelejét és örök életére mozgásképtelen nyomorékká tette.
Neferkharta Carcosa 2011.05.20. 12:11:28
Declan Carcosa 2011.05.20. 18:14:22
Leonor! Hozzáfűznivaló?
[hátrafelé ordítva: Igor! Mi innivaló maradt még a hajón?]
Marynyth 2011.05.20. 18:51:38
Declan Carcosa 2011.05.21. 09:49:44
Nem beszélek latinul, de pár kifejezés megragadt, amikor Charlie udvartartásában megfordultam egyszer-kétszer az úgynevezett "tudós fők" között - Bah! Tudós fők! Nyápic, vézna, oktalan, pápaszemes férgek gyülekezete. Tüzet csiholnak kovakő nélkül, szelet keltenek, már az okosabbja! De mindegy is. Szóval egy kifejezés, ami megragadt: quod erat demonstrandum.
Marynyth 2011.05.22. 13:59:19
Leonor Carcosa 2011.05.25. 20:03:22
Declan Carcosa 2011.05.29. 17:27:24
Szimpatikus ember, azt kell mondjam.